menyu
Bölmələr
iChat
500
Sual-Cavab
hansi dersi daha cox oxuyursan?
Total of answers: 2033
Giriş
Statistika

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Main » Files » Xeberler » Lahiyeler

Step motordan rüzgar jeneratörü yapalım
2011-04-29, 7:15:25
Step motorlar milleri çevrilince akım üretir ancak bu akım amaçlarımıza uygun değildir. Step motorlar hassas bilgisayarlı robot devrelerinde kullanılır. İsmi üzerinde adım adım döner. Her puls verişte bir adım döner. Dönmesi diğer motorlar gibi akım vermekle sağlanmaz. Ayrıca diğer motorlar gibi iki çıkışlı değil çok çıkışlıdır. Benim kullandığım motorlar 8 çıkışlıydı.

Motorların rotorlarını değiştirip el yapımı iki tane rotor yaptım.
Bu rotorlarda 16 adet 20x6x3 mm ebatlı Neodimyum mıknatıs kullandım.
Mıknatısları N S N S N şeklinde döşedim.
Motorların bobinlerini sökerken daha kalın telden (0.30 mm) bobin gözleri doluncaya kadar bir sağa bir sola sarımlar yaptım.
Step motorumuzun bir avantajı da rulman yataklı oluşu. Rulman için yatak düşünmedim. Sitemizi izleyenler için bir iki pratik bilgi vereyim

Kuvvetli mıknatıs kullanılan jeneratörlerde mıknatıslar önündeki metale çok kuvvetle çekim yaptıkları için bobinden bobine atlamaları güç olur ve pervanenin dönmesi kuvvetli rüzgar gerekir. Bu sorunu gidermek için aynı sayıda ikinci bir mıknatıslı rotorun mıknatısları birincinin ara bölgesine gelecek şekilde ayarlanır bu suretle dönme hafifler.

Projeme ait videoyu Akıllı tv bilim ve teknik sayfasından da izleyebilirsiniz.

Neden eski vantilatör tercih ediyorum? Çünkü mil derdi yok, pervane derdi yok, yataklamak kolay ve ileride vantilatör bobin takımlarını da kullanarak güçlü jeneratörler yapmayı planlıyorum. Mıknatıs temininde Neohobi şirketi ile çalışıyorum, güvenilir ve temiz arkadaşlar onlara da teşekkür ederim.


Category: Lahiyeler | Added by: Admin
Views: 1003 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Musabiqe.Edu.Az